Część osób sceptycznie podchodzi do ekologii — utożsamia ją z różnego rodzaju obostrzeniami wynikającymi z przepisów, które utrudniają na codzienne życie. Jednak trzeba pamiętać, że nie należy stawiać znaku równości między ekologią a polityką. Warto więc zapytać: czy ekologia jest potrzebna? A skoro tak, to do czego?
Czym tak naprawdę jest ekologia?
Postanowiliśmy o wyjaśnienie terminu ekologia zapytać człowieka, który z tą dziedziną jest na co dzień związany. Definicję ekologii wyjaśnia Wojciech Galeja, właściciel sklepu z ekologicznymi opakowaniami dla gastronomii, Pakowanko.com:
Jako właściciel sklepu z ekologicznymi opakowaniami dla gastronomii, widzę ekologię jako most między tradycją a nowoczesnością. Z uwagi na dostarczanie usług dla sektora, który produkuje masę odpadów, mam poczucie, że jestem w stanie łączyć troskę o środowisko z funkcjonalnością, która jest ważna dla biznesów gastronomicznych.
Nasze opakowania łączą w sobie troskę o środowisko z funkcjonalnością, której potrzebują restauracje i kawiarnie. Nie chodzi tylko o to, żeby były biodegradowalne, choć to oczywiście ważne. Chodzi o to, żeby zmieniały sposób myślenia o konsumpcji i odpadach.
Nieco bardziej podręcznikowa definicja ekologii:
Ekologia to nauka o tym, jak żywe organizmy, w tym ludzie, oddziałują na siebie i na środowisko naturalne. Nauka ta trochę przypomina badanie wielkiej układanki, gdzie każdy element, od najmniejszego owada po największe drzewo, ma swoje miejsce i wpływa na całość. Ostatecznym celem ekologii jest dbałość o wspólny dom wszystkich istot żyjących na planecie.
4 argumenty, które potwierdzają, że ekologia jest ważna
Już wyjaśniliśmy, że ekologia to nie to samo, co przepisy prawne wynikające z ekologii. Mimo że niektóre ustawy i dyrektywy wydają się absurdalne, to trzeba pamiętać, że istota ekologii zawsze jest słuszna. Chodzi w ostatecznym rozrachunku o dbałość o planetę. Aby to lepiej zrozumieć, sprawdź poniższe 4 argumenty, które pokazują, że ekologia jako nauka jest naprawdę istotna.
1. Ochrona bioróżnorodności
Wpływ człowieka na zmiany klimatu jest niepodważalny. Wszystkie procesy produkcyjne — zarówno odnoszące się do surowców, jak i technologii, w intensywny sposób oddziałują na dobrostan naszej planety.
Wszystkie fabryki, kopalnie, ale też serwerownie firm technologicznych mają duży wpływ na klimat — emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych i pochłaniają ogromne ilości energii. To w naturalny sposób odbija się na dobrostanie naszej planety. Skutkując dynamicznymi zmianami klimatu.
2. Zrozumienie wpływu zanieczyszczeń na ekosystemy
Ekolodzy stale badają wpływ poszczególnych gatunków na klimat i ogólną kondycję naszej planety. Wszelkiej maści badania i analizy pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie, który rodzaj działalności jest źródłem największych zanieczyszczeń. Również wyniki badań stanowią podstawę do tworzenia przepisów prawa z myślą o zdrowiu ziemi.
3. Lepsze zarządzanie zasobami naturalnym
Badania ekologów pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy, które stoją za wyczerpywaniem zasobów naturalnych. Ich efektem jest podejmowanie lepszych decyzji, które mogą zapobiec nadmiernemu eksploatowaniu surowców, których stan osiąga niebezpiecznie niski poziom.
4. Rozwój nowego sektora gospodarki
Działalność o planetę w obszarze ekologii jest samonapędzającym się dodatkowym trybikiem gospodarki. Dzięki ekologii funkcjonuje wiele firm, które oprócz tego, że swoją działalnością wpływają na poprawę stanu klimatu, to jeszcze dokładają swoje 3 grosze do rozwoju gospodarczego, generując coraz większy procent PKB państw.
Czy ekologia jest potrzebna? (podsumowanie)
Jak widzisz, mimo że niektóre zmiany prawa związane z ekologią mogą być uciążliwe, to nauka sama w sobie jest istotna. Ważne jest też indywidualne zaangażowanie jednostek — może ono pomóc wpływać na polityków, aby kładli nacisk na obszary, które faktycznie mogą pomóc staraniom ekologów. Niekoniecznie uderzając w zasady funkcjonowania zwykłych ludzi.
Artykuł sponsorowany